عضویت
x

ورود

نام کاربری:

رمز عبور:
 

یا عضو شوید

  گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تعریف صحیح مینیمالیسم در طراحی سایت
نویسنده پیام
sitecup1
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
ارسال‌ها: 53
کتاب مورد علاقه: شش
تاریخ عضویت: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶
سپاس ها 0
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال
ارسال: #1
تعریف صحیح مینیمالیسم در طراحی سایت
[rtl] [/rtl]


[rtl]مینیمالیسم یا ساده گرایی کلمه ایاست که می توان از آن در زمینه ها و رشته های مختلف هنری مانند نرم افزارها، سخت افزارها، ساخت فیلم و بازی ها،دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/font]
و... استفاده کرد. به نوعی می توانیم بگوئیم که استفاده از مینیمالیسم در همه چیزهایی که پیرامون ما هستند، وجود دارد و کافیست که ما درباره این مسئله دقت کنیم.
اما در حوزه طراحی سایت، مینیمالیسم (به انگلیسی Minimalism) بهعنوان یک قانون در میان همه طراحان حرفه ای قرار دارد و به نوعی می توان بیان کرد که تئوری ساده گرایی یا مینیمالیسم در طراحی سایت، جزو اصلی ترین قانون ها به شمار می آید.
منظور است مینیمالیسم در طراحی سایت چیست؟

اصولاً به ساده گرایی دردیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/font]
،مینیمالیسم گفته می شود که تقریباً در همه مکاتب هنری می تواند آن را مشاهده کرد. مینیمالیسم تقریباً از یک قرن پیش به طور جدی مورد استفاده قرار گرفته شده است. بر اساس اصول طراحی سایت مینیمال، طراحی ها با قانون سادگی در رنگ و فضا و اجزای درون طرح استوار است.
در طراحی مینیمال می تواند سادگی، بی آلایشی، طراحی بدونزرق و برق و پیچیدگی و اجزای بسیار ساده را مشاهده کرد. در طراحی سایت نیز کاربران می توانند به خوبی با این نوع فضاها ارتباط برقرار کنند.
رنگ بندی دردیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 مینیمال

وقتی از مینیمالیسم در طراحی سایت صحبت می کنیم، ذهن ها بهسراغ یک طراحی سایت سیاه و سفید و بدون هیچ رنگ بندی خاصی می رود. اما در واقع مفهوم مینیمالیسم در طراحی سایت، فقدان یا به کار نگرفتن رنگ ها نیست. اما مطمئناً در طراحی مینیمال باید هوشمندانه تر از پالت های رنگی استفاده کرد.
در طراحی مینیمال استفاده از رنگ های بخصوص مهم نیست، بلکهاصل چگونگی استفاده از پالت های رنگی است که اهمیت دارد.
در یک طراحی مینیمال، رنگ پس زمینه و استفاده از پالت رنگیبخصوص، محدوده توجه بیننده را جلب می کند و اگر از رنگ ها به صورت اصولی مورد استفاده قرار گیرد (بطوریکه چشم کاربران را اذیت نکند) می توان در یک مدت کوتاه اطلاعات را درون ذهن مخاطب جاسازی کرد.
استفاده از چگونگی و ترکیب رنگ ها در طراحی سایت می تواندنقش بزرگی در جلب توجه کاربران و برانگیختن احساسات آنها داشته باشد.
اما شاید در بیشتر طرح های مینیمال وب سایت ها به صورتمشابه ای از رنگ های سفید ، مشکی یا خاکستری روشن در پس زمینه سایت استفاده شود و کمتر می توان در اینگونه طرح ها ، عناصر و اجزاء زیاد را مشاهده کرد.
بله شاید طرح های سیاه و سفید و خاکستری از رنگ های پر جنبو جوش در طرح های مینیمال بیشتر استفاده شود ، اما نباید خیلی هم روی طیف خاصی از رنگها تعصب نشان داد و می توان به صورت مفیدی از رنگ ها در بخش های مختلفی مثل فونت ها ، آرم و لوگو ، آیکون ها و دیگر عناصر موجود در صفحه استفاده کرد.
تایپوگرافی

خب از بکارگیری رنگ ها که بگذریم به استفاده از فونت ها میرسیم. اولین چیزی که همیشه در یک صفحه وب در چشم کاربران خودنمایی می کند ، فونت ها و نحوه بکارگیری تایپوگرافی سرفصل ها و عنوان های مطالب و آرم و لوگو است.
بکارگیری مجموعه ای از فونت ها در طراحی سایت جزء جداناپذیرکار طراح است. با وجود سرویس های خوبی مثل Google fonts API میتوان به راحتی فونت های سفارشی نیز برای خود ساخت.
تایپوگرافی یا به نوعی نحوه استفاده جذاب از فونت ها بهعنوان ابزاری قدرتمند برای انتقال اطلاعات و ساختار کلی سایت به کاربران است و یک طراح مینیمال وب سایت به خوبی می داند که چگونه و در چه مکان هایی باید از فونت های سفارشی خود استفاده کند.
استفاده از فضای سفید در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
مینیمالیسم

یکی از اصول پایه و مهم ترین قوانین طراحی مینیمال ،استفاده از فضای منفی یا سفید در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 [/font]
است.منظور از فضای سفید را می توانید در این پست مشاهده کنید که به خوبی در مورد معنی و مفهوم و بکارگیری فضای سفید در طراحی صحبت کرده است.
اما چیزی که در طراحی مینیمال در وهله اول خودنمایی میی کند، همین استفاده 60 تا 70 درصدی از فضای سفید برای تمرکز دادن بیشتر بر روی قسمت های اصلی مثل آرم و لوگو ، نوشته ها و مطالب و رنگ بندی کلی آنهاست و منظور از این کار اینست که به نوعی سادگی را در صفحه وب پیاده کنند تا توجه بیشتر کاربران بر روی یک منطقه خاص درگیر شود.
علاوه بر این استفاده از فضای سفید هم جزئی جدایی نشده ازطراحی وب سایت بوده و به نوعی فضای خالی می تواند به چشم و مغز کاربر استراحت و آرامش خوبی برای مطالعه و توجه بر روی صفحات وب را بدهد.
حفظ تعادل و توازن

با تمام بحث هایی که در مورد بکارگیری رنگ های محدود وبخصوص ، فونت ها و استفاده از فضای سفید و پرهیز از بکارگیری بیش از حد از عناصر گرافیکی شد ، شاید این نکته در ذهن شما شکل بگیرد که در طراحی مینیمال ، تصاویر به عنوان دشمن شناخته و مشکل ساز شود.
اما مطمئنا اینگونه نیست و استفاده از تصاویر در بیشتراوقات از بکارگیری کلمات مفیدتر خواهد بود. افزایش در فضای سفید و استفاده از پالت رنگی ساده می تواند بهترین فرصت برای در کانون قرار دادن توجه کاربران به وسیله بکارگیری تصاویر باشد.
اما این نکته را فراموش نکنید که هنگام قرار دادن عکس،تصاویر یا عناصر گرافیکی ، حتما تعادل( Balance ) و توازن را در صفحات سایت خود رعایت کنید. پیش از استفادهاز تصاویر باید مطمئن شوید که آنها مرتبط با محتوای صفحه شما هستند . سعی کنید تنها در جای درست از تصاویر استفاده کنید.
اگر اهل مطالعه اینفوگرافیک ها باشید، این مطلب را درک کردهاید که استفاده از تصاویر به اندازه هزار کلمه معنی را در خود نهفته دارد و ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است. برای مثال می توانید از نمودارها و جداول تصویری برای نمایش اطلاعات بخصوص خود در طراحی مینیمال استفاده کرده و فقط چند پاراگراف در مورد آنها توضیح دهید.
نتیجه گیری

اگر بخواهیم در نتیجه این بحث در یک جمله در موردمینیمالیسم صحبت کنیم، طراحی مینیمال در همه هنرها بر روی سادگی ، رنگ کمتر ، تایپوگرافی زیبا ، استفاده از فضای منفی ، تعادل و توازن ، اشکال و تصاویر ساده تمرکز کرده است و به راحتی در ذهن بیننده حک شده و به این زودی ها از یاد او بیرون نخواهد رفت!
اما در واقع تبدیل شدن به یک طراح مینیمال به همین راحتی هاهم نیست و نیاز به تجربه ، دانش و آگاهی از قوانین آن دارد.[/rtl]
۲۰-۷-۱۳۹۶ ۰۴:۲۸ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن کتاب ایران   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS